Podsumowanie projektu "Świadomy i bezpieczny w Internecie. Rozwój kompetencji cyfrowych uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie."

O projekcie

Erasmus+ to kolejna duża możliwość dla szkoły i w procesie podnoszenia potencjału i atrakcyjności oraz dla uczniów w ich rozwoju zawodowym i osobistym. W projekcie wzięły udział klasy 2 i 3 LO. Potrzeby grupy można określić jako wyrównywanie, podnoszenie wiedzy, kompetencji i umiejętności, w tym językowych i cyfrowych, podnoszący ich potencjał w dalszej edukacji i na rynku pracy.

W ramach projektu przeprowadzona była 2-tygodniowa mobilność uczniów, w której udział wzięło 25 uczniów oraz 3 opiekunów. Drugą mobilność odbyła nasza kadra – 2 nauczycielki, które uczestniczyły w 9-dniowym wyjeździe na kursy i szkolenia.

Uczniowie

W projekcie wzięli udział uczniowie liceum ZSCKP w Sochaczewie w liczbie 25 osób raz 3 opiekunów z ramienia kadry szkoły. Uczniowie pracowali w międzynarodowych grupach, w formie warsztatów, wykładów i zajęć terenowych. Zajęcia warsztatowe i wykłady odbywały się w szkole partnerskiej w Grecji. Poziom kompetencji oraz języka angielskiego wszystkich w grupie był wyrównany. W projekcie wzięli udział także uczniowie o zmniejszonych szansach edukacyjnych. Uczestnicy oceniają organizację wyjazdu i przygotowania do niego bardzo dobrze – ich doświadczenie było pozytywne i zadowalające, transport był bezpieczny i wygodny, zakwaterowanie było czyste i komfortowe, program był interesujący i odpowiedni dla grupy, jedzenie było smaczne i odpowiednio dopasowane do potrzeb uczestników. Przygotowanie było konkretne i rzeczowe, pełne dbałości o szczegóły, co przyczyniło się do sukcesu wyjazdu. Uczestnicy docenili również komunikację ze szkołą przyjmującą przed wyjazdem, jak i podczas niego, która pozwalała na rozwianie wszelkich wątpliwości i pytań oraz na wypracowanie interesujących i jakościowych rezultatów.

Projekt  nr 2021-1-PL01-KA122-SCH-000035468 został sfinansowany z funduszy Unii Europejskiej ze środków z sektora Edukacji Szkolnej

Rezultaty

Wzrost kompetencji kluczowych w tym cyfrowych, osobistych, kulturowych, społecznych i w zakresie uczenia się. Uczniowie oraz kadra zwiększyli swoje kompetencje cyfrowe oraz zyskali praktyczną znajomość narzędzi informatycznych na potrzeby rozwoju oraz podnoszenia efektywności działań szkoły. Uczestnicy mobilności opracowali wysokiej jakości rezultaty materialne w postaci broszur, fanpage na portalu Facebook. Treść tych materiałów jest związana z tematyką projektu. Dzięki działaniom w tym projekcie szkoła zwiększyła swój potencjał w realizacji projektów z partnerami w Polsce i za granicą. Wzmocniliśmy także motywację oraz otwartość na rozwój wśród uczniów i kadry naszej szkoły. 

W trakcie mobilności zrealizowaliśmy także program kulturowy. W weekend mieliśmy możliwość skorzystać z całodniowych wycieczek do Monastyrów Meteora oraz rejsu statkiem na wyspę Skiatos. Wolne popołudnia także wypełnione były lokalnymi atrakcjami. Po zajęciach udało się nam zobaczyć miasteczka takie jak Litochoro, Palaios Pantaleimonas, czy Platamonas. W hotelu mieliśmy okazję poznać smaczne potrawy kuchni greckiej. Z wyjazdu wróciliśmy wzbogaceni o nowe doświadczenia kulturowe.

Broszurka

Uczniowie przygotowali broszurkę informującą o bezpieczeństwie w sieci, która dostępna jest po kliknięciu w ikonę

Blog

Dla osób, chcących zgłębić tematykę projektu szczególni polecamy zapoznanie się z wpisami blogowymi w 3 jezykach.