Położenie
Morze Egejskie to akwen położony na egejskiej płycie tektonicznej. Jest kojarzony przede wszystkim z Grecją, choć dostęp do jego wód posiada także Turcja, z którą toczy ona od ponad wieku spory o znajdujące się na terenie tego akwenu surowce; by uniknąć sporów, często używa się jego podziału na trzy inne, mniejsze morza: Trackie, Kreteńskie i Mirtejskie.
W skali światowej Morze Egejskie nie jest morzem dużym – jego powierzchnia wynosi zaledwie 191 tysięcy kilometrów kwadratowych. Jest to także akwen dość płytki – jego średnia głębokość wynosi zaledwie 377 metrów, najgłębszy jego punkt znajduje się na głębokości 2529 metrów. Z Morzem Marmara i Morzem Czarnym łączy je cieśnina Dardanele; Kanał Koryncki zapewnia jego połączenie z Morzem Jońskim.
Zasolenie i temperatury
Średnie zasolenie Morza Egejskiego różni się w zależności od branego pod uwagę podczas wykonywania pomiarów obszaru i wynosi pomiędzy 33 a 39 promili.
Temperatury wód powierzchniowych zależą przede wszystkim od panującej
w danym momencie pory roku – zimą wahają się pomiędzy 11 a 16 stopniami Celsjusza, latem zaś – 22 a 25.
Linia brzegowa
Linia brzegowa Morza Egejskiego jest bardzo zróżnicowana, na jego terenie znajdziemy zaś wiele wysp tj. Lesbos, Samotraka, Kreta, Rodos i Limnos; liczne wyspy tworzą równie liczne archipelagi – znajdziemy tu między innymi Dodekanez, Cyklady i Sporady północne. Wiele z wysp jest popularnym celem wypraw turystycznych.
Struktura dna Morza Egejskiego
Bardzo różnorodne jest także dno tego akwenu – znajdziemy tam zarówno baseny, jak i rowy. Najbardziej znanymi
z tych ostatnich jest Rów Kreteński i Rów Anatolijski. W dodatku na terenie Morza Egejskiego znajdziemy, aż dwa czynne wuklany – Kejmeni i Nisiros. Zasilają je liczne rzeki, najbardziej znanymi z których są Maritsa, Mesta i Vardar.
Fauna i flora Morza Egejskiego
Morze Egejskie charakteryzuje się dużą różnorodnością biologiczną pomimo swoich niewielkich rozmiarów. Znajdziemy tam liczne gatunki skorupiaków i mięczaków, jak również liczne gatunki waleni takich,
jak kaszaloty, morświny i wieloryby.
Oczy turystów z pewnością ucieszą tak bardzo lubiane przez nich delfiny.
Z drugiej strony, powinni oni uważać na jeżowce i meduzy.
Algi mają ogromne znaczenie w tym morzu, gdyż występuje tam większość flory morskiej. Możemy też znaleźć tu gąbki, ukwiały, myszywioły.
Wykonał Waldemar Leszczyński
You can check english version of this article –>