Kim byli Bogowie Olimpu

Bogowie Olimpu sprawowali wszelką władzę nad ludźmi i decydowali o ich istnieniu, życiu lub śmierci. Pili boski nektar oraz jedli ambrozję, która dawała im nieśmiertelność i urodę. Wszystkich było dwunastu. Skład owej dwunastki nie zawsze był jednakowy. W każdym źródle wymieniano: Afrodytę, Apollo, Aresa, Artemidę, Atenę, Hefajstosa, Herę, Hermesa, Posejdona, Zeusa. Pozostałe dwa miejsca w zależności od ich źródeł uzupełniają: Hades, Demeter, Dionizos oraz Hestia.

AFRODYTA

Kwestia jej pochodzenia jest różnie przedstawiana w mitach. Według jednego z nich Afrodyta nie miała rodziców i pewnego dnia wyłoniła się z piany morskiej w pobliżu Cypru. Nieco inaczej przedstawiał to Hezjod, który w Teogonii pisał, że kiedy odcięte sierpem genitalia Uranosa (pokonanego przez Kronosa, gdy roztaczał się nad Gają jak niebo nad ziemią) wpadły do morza w pobliżu Cypru, woda otoczyła je białą pianą, z której następnie wyłoniła się przepiękna Afrodyta. Pływała po morzu w muszli, zatrzymując się u brzegów Kytery, a następnie Cypru. Druga z tych wysp stała się jej ulubionym miejscem. Na jej brzegu czekały na nią Charyty: Eufrosyne, Aglaja i Talia, które od tego momentu towarzyszyły jej i służyły. To właśnie Cypr stał się głównym miejscem kultu bogini.

ARES

W mitologii greckiej określany jako bóg wojny, syn Zeusa i Hery.  W odróżnieniu od  Ateny, która również jest greckim bóstwem wojny, nie patronuje on rzemiosłu wojennemu i sprawiedliwej walce, ale nikczemnościom związanym z wojną: konfliktowej, zniszczeniu i okrucieństwu. Ares jest patronem m.in. szpiegów, katów i bezwzględnych dowódców. Pozytywnym jednak aspektem był fakt, że to Ares nauczył ludzkość bezinteresownego bohaterstwa i prawdziwej odwagi. Potrafił sprowadzić pokój, bronić ojczyzny, porządku społecznego. Jest to jednocześnie bóg odwagi, męstwa, dawca siły, wytrzymałości, ducha bojowego oraz kontroli gniewu, potrafiący zesłać lęk i tchórzostwo.

HERA

 W mitologii greckiej trzecia córka Kronosa i Rei żona Zeusa. Według niektórych źródeł Hera była trzecią małżonką władcy bogów, po Metydzie (Metis) i Temidzie. Była również królową Olimpu, boginią niebios i płodności, patronką macierzyństwa, opiekunką małżeństwa, piękna i rodziny, a także siostrą Zeusa. Jej odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Junona.

źródła informacji: 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ares_(mitologia) https://pl.wikipedia.org/wiki/Hera https://pl.wikipedia.org/wiki/Afrodyta

źródła zdjęć:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ares_(mitologia)#/media/Plik:Ares_Argentina_Montemartini.jpg https://mitologia-grecka.fandom.com/pl/wiki/Afrodyta https://greekreporter.com/2022/06/18/hera-ancient-greek-mythology/

autor: Anna Kuchta

You can check english version of this article –>