Cyberbezpieczeństwo – Największe grupy hakerskie.

Hakerzy często pracują w grupach. Takie grupy mogą mieć bardzo duże rozmiary i działać na całym świecie. Oto największe grupy hakerskie.

Anonymous

Anonymous to grupa hakerska, która działa na całym świecie. Pierwsza aktywność tej grupy miała miejsce w 2006 roku. Nazwa grupy nawiązuje do anonimowości członków grupy. Miała ona miejsce na serwisie Habbo. W tym samym roku Anonymous wykradła kody źródłowe programów Norton. Grupa działa do dzisiaj. Powstało także wiele krajowych grup Anonymous np. AnonPoland.
 

Anonymous sprzeciwia się ograniczaniu wolności obywatelskich, korupcji, konsumpcjonizmowi, cenzurze, fair use.

Hakerzy przeprowadza zaplanowane wieloetapowe akcje, które nazywają operacjami.  Niektóre działania hakerów są żartobliwe, a inne pomagają społeczeństwom żyjącym w państwach autorytarnych. Grupa odpowiada za ataki m.in. na chińskie strony rządowe (2012r.), państwowe strony USA, Francji, Polski, Irlandii i Słowenii w ramach protestu przeciwko porozumieniu ACTA, a także za operację AnitSec, przeprowadzoną wspólnie z LulzSec w 2011 roku.

Najnowsza aktywność Anonymous to ataki na rosyjskie strony rządowe.

Hasło grupy to: “Jesteśmy Anonymous. Jesteśmy Legionem. Nie przebaczamy. Nie zapominamy. Spodziewajcie się nas.

Logo grupy Anonymous 

LulzSecurity

LulzSecurity, w skrócie LulzSec to grupa hakerska, która powstała w 2011 roku. Jest znana z wyłączenia strony internetowej CIA, a także z ataków na PlayStation Network i na strony brysyjskich gazet The Times i The Sun. Grupa współpracowała z Anonymous w ramach Operacji AntiSec. Grupa twierdzi, że ich działalność nie ma na celu zarobku, mówiąc że robią to dla przyjemności.

Logo grupy LulzSec

Lizard Squad

Grupa powstała w 2014 roku. Lizard Squad wykonuje ataki DDoS (zawieszenie strony poprzez przeciążenie serwera). Grupa przeprowadziła takie ataki na serwery gier m.in. League of Legends, Destiny, a także na strony Malaysia Airlines, internet Korei Północnej oraz sieć Tor. Hakerzy przeprowadzili również, w 2015 roku atak na portale społecznościowe Facebook, Instagram i Tinder. Lizard Squad zwalczał się wzajemnie z Anonymous.

Logo grupy Lizard Squad

Cicada 3301

Jest to grupa, prawdopodobnie powiązana z Anonymous. Publikuje ona w internecie zagadki, których rozwiązanie prowadzi do kolejnych. Kolejne etapy zagadek są prawdopodobnie udostępnianie prywatnie osobom, które rozwiązały poprzednie zagadki. Zagadki umieszczane przez tą grupę dotyczą głównie bezpieczeństwa danych i kryptografii i opierają się głównie na literaturze, poezji, matematyce, filozofii, steganografii oraz kryptologii. United States Navy jako część programu rekrutującego nowych pracowników stworzyło kryptograficzne zadanie „Project Architeuthis” bazujące na pracach Cicada 3301. Celem Cicady jest prawdopodobnie rekrutacja hakerów.

Logo Cicada 3301

Autor: Jakub Janiak