Cyberbezpieczeństwo – Zabezpieczenia sieci i komputerów 

 

Dlaczego warto zabezpieczyć sieć i komputer?

Żeby ochronić się przed atakiem hakerskim lub wirusami należy zabezpieczyć sieć i komputer. Jest wiele sposobów na zabezpieczenie się przed nimi. Niezabezpieczona sieć jest łatwym celem dla hakerów, a bez antywirusa nie trudno o takie oprogramowanie na kompterze.

Jak zabezpieczyć sieć?

 Hasło

W niezabezpieczonej sieci włamanie nie jest trudnym zadaniem dla nawet najmniej wprawionych hakerów. Żeby zabezpieczyć sieć możemy ustawić hasło. Hasło powinno być trudne do złamania, powinno zawierać zarówno znaki małe jak i duże, cyfry i znaki takie jak np. (! @ # $ . ?). Dobre hasło nie zabezpieczy wystarczająco sieci przed włamaniem, utrudni to włamanie do sieci, ale dobry haker bez problemu włamie się do niej. 

Firewall
Jednym z bardziej zawansowanych zabezpieczeń jest Firewall. Jest to funkcja większości ruterów, ale można go również znleźć w oprogramowaniu systemów.  Jest to jeden ze sposobó zabezpieczania sieci i systemów przed intruzami. Termin ten może odnosić się zarówno do sprzętu koputerowego wraz ze specjalnym oprogramowaniem, jak i do samego oprogramowania, jak i do samego oprogramowania blokującego niepowołany dostęp do komputera, na którego straży stoi.
Filtrowanie adresów MAC
Jeżeli korzystasz z sieci prywatnej możesz włączyć filtorwanie adresów MAC. Funkcja ta zezwala na dostęp wybranych urządzeń do sieci. Należy na liście adresów umieścić adresy fizyczne zaufanych urządzeń. Dzięki temu połączenie z internetem przez nieznane urządzenia jest utrudniona, jednak włamanie nadal jest możliwe. Haker żeby włamać się do sieci musi poświęcić więcej co może zniechęcić go do ataku.
sTwórz oddzielna sieć dla gości
Większość ruterów posada możliwość stworzenia oddzielnej sieci dla gości. Pozwala to na oddzielenie twojej prywatnej sieci od sieci dla innych użykowników, zezwalając na korzystanie z internetu, ale blokuje przesyłanie plików z sieci lokalnej. Dzięki temu twoja sieć jest chroniona przed przesyłaniem szkodliwego oprogramowania oraz pozwoli ograniczyć ataki do sieci. 

Jak zabezpieczyć komputer?

 

ANTYWIRUS

Jest to rodzaj oprogramowania, które blokuje działania wirusów oraz blokuje ich pobieranie. Często antywirusy pozwalają na usuwanie już pobranych wirusów, chroniąc tym samym dane jak i sam sprzęt komputerowy gdyż niektóre wirusy mogą uszkodzić podzespoły.

FIREWALL

Firewall występuje również w systemach komputerowych i pełni podobną funkcję do tej wymienionej wcześniej. Do jego podstawowych zadań należy monitorowanie sieci oraz odmawianie żądań dostępu uznanych za niebezpieczne.

ADBLOCK

Oprogramowanie często wykorzystywane w przeglądarkach. Blokuje wyskakujące reklamy, irytujące okienka oraz filmy reklamowe w serwisach takich jak YouTube. Zazwyczaj antywirusy blokują również skrypty śledzące oraz ograniczają ilość informacji śledzonych przez pliki cookie.

VPN

VPN jest siecią zamkniętą, do której dostęp mają tylko i wyłącznie jej użytkownicy. Dzięki VPN inni użytkownicy nie mogą śledzić Twojej aktywności w sieci. VPN pozwala zmienić adres IP i lokalizację komputera co również pozwala korzystać z programów nie dostępnych w twoim kraju. Masz zapewnioną anonimowość, a przeglądając maile czy wprowadzając hasła, ryzyko, że ktoś wykradnie Twoje dane, jest znikome.

NIE OTWIERAJ PODEJRZANYCH MAILI I NIE POBIERAJ NIC Z NIEZNANYCH ŹRÓDEŁ

Nigdy nie otwieraj podejrzanych maili i nie pobieraj plików z pirackich stron. Większość z nich zawiera wirusy lub oprogramowanie szpiegujące, które wykrada m.in. informacje o loginach i hasłach. Dzięki temu hakerzy często włamują sie na konta bankowe ofiar i wykradają ich pieniądze, lub blokują dostępy do kont i aplikacji. Antywirus nie zawsze wykryje wirusa. Niektóre wirusy posiadają tak stworzony kod, że ich wykrycie przez program jest niemozliwe, dlatego najważniejsze jest uważanie na takie pliki.

Więcej informacji na temat działania hakerów oraz jak się przed nimi chronić w poniższym wideo:

Autor: Dawid Kucharski