Zapraszam do mojego artykułu pt. “Grupy hakierskie oraz ich działania”

Kim tak właściwie jest grupa Anonymous?

“Jesteśmy Anonymous. Jesteśmy legionem. Nie wybaczamy. Nie zapominamy. Oczekujcie nas” – to hasło, które hakerzy z grupy Anonymous umieszczają na przejętych stronach i używają w nagraniach na YouTube.

 

Haktywiści – tak nazywani są ludzie działający pod szyldem Anonymous. Działający pod szyldem, bo grupa nie ma formalnej struktury. Tworzą ją aktywiści z całego świata, którzy na własną rękę walczą o wolność i sprawiedliwość – tak, jak ją rozumieją. Czasem na granicy prawa, a często przekraczając ją.

 

 

 

 

 

 

Ugrupowanie Chaos Computer Club

Na początku był chaos”. Te stwierdzenie można odnieść nie tylko do wizji stworzenia świata, ale i hakerskiej sceny. Chaos Computer Club założono w roku 1981 i było to pierwsze, tak pokaźnych rozmiarów zrzeszenie “internetowych przestępców”. Hakowanie komputerów wyglądało wówczas całkowicie inaczej niż dzisiaj, systemów zabezpieczeń jako takich nie było praktycznie wcale, ale sami hakerzy różnili się w swoich zwyczajach od tych współczesnych. CCC za swój główny cel obrało ukazywanie luk w systemach – wykradali hasła, pieniądze z banków i inne wartościowe informacje… a następnie zwracali je właścicielom z informacją, co należałoby zmienić. Organizacja funkcjonuje aż do dzisiaj, starając się swoimi działaniami jak najlepiej wyedukować społeczeństwo co do zabezpieczenia swoich danych w internecie.

Grupa TeamPoison

TeaMp0isoN była grupą badawczą zajmującą się bezpieczeństwem komputerowym, składającą się z 3 do 5 głównych członków. Grupa zyskała rozgłos w latach 2011/2012 dzięki działaniom hakerskim blackhat, które obejmowały ataki na Organizację Narodów Zjednoczonych, NASA, NATO, Facebooka, fora Minecraft Pocket Edition i kilka innych dużych korporacji i podmiotów rządowych. [7] TeaMp0isoN rozwiązał się w 2012 roku po aresztowaniu niektórych swoich głównych członków, “TriCk” i “MLT”. 

Operacja Sony

W 2011 roku Sony poszło na noże z hakerem, który złamał zabezpieczenia PlayStation 3. Między innymi to spowodowało ogromny atak na PlayStation Network. DDoS był tak poważny, że nie tylko wykradziono dane 77 milionów użytkowników (w tym dane kart kredytowych), ale też na wiele tygodni utrudniając pracę PlayStation Network. Był to ogromny kryzys wizerunkowy dla Sony, po i tak średnio udanej generacji sprzętu.

Project Chanology 

Operation Chanology wymierzona była przeciwko praktykom Kościoła Scjentologii, czyli największej organizacji promującej scjentologię na świecie. Powstał, kiedy w 2008 roku z YouTube próbowano zdjąć wywiad z Tomem Cruisem na temat Scjentologii. W skrócie – chodziło więc o cenzurowanie. Akcje wykonywane były głównie poprzez ataki DDoS na strony internetowe związane z tym ruchem.

The Haboo hotel raid

Wcześniej jednak anonimowi “4chan-owcy” zaatakowali wirtualne miejsce spotkań, przebierając się w ciemno-szare ubrania i odgradzając basen od innych użytkowników. Czat zasypano obraźliwymi hasłami.

Przejęcie kodu źródłowego Norton AntiVirus

W 2006 roku grupa Anonymous wykradła kody źródłowe programów Norton AntiVirus oraz Norton Internet Security. Sześć lat później opublikowała je w sieci jako odwet za aresztowania członków LulzSec.

Atakujący znaleźli na serwerach indyjskiego wywiadu wojskowego dokumenty potwierdzające, że zachodnie firmy pomagają indyjskiemu rządowi w inwigilacji mieszkańców Indii. Wśród nich znajdował się także datowany na 1999 rok dokument Symanteca opisujący API dla Virus Definition Generation Service. Dokument ten, wraz z listą plików z kodem źródłowym został opublikowany przez atakujących na Pastebin.

YouTube PornDay

Jedna z najbardziej kontrowersyjnych i “wątpliwych moralnie” akcji. W 2009 roku algorytmy YouTube nie były jeszcze gotowe na automatyczne blokowanie treści, które nie nadają się do ekspozycji na tej platformie. Jednocześnie z serwisu znikały teledyski, co spowodowało, że internauci zalali platformę treściami pornograficznymi pod różnymi nazwami. Łączył je hashtag “marblecake”.

Walka z rządem Malezji

W 2011 roku w Malezji zostały zablokowane dwa “wolnościowe” serwisy – WikiLeaks oraz The Pirate Bay. Odpowiedź grupy była jasna. Zablokowano bowiem 91 rządowych stron.

Walka przeciw ACTA

W 2012 roku ludzie protestowali na ulicach przeciw wprowadzeniu ustawy ACTA, która w dużym skrócie miała wpłynąć na kontrolowanie treści w sieci. Dość aktywnie walczyła grupa Anonymous – w Polsce chociażby zablokowała stronę premiera Donalda Tuska.

Akcje na wybory prezydenckie w USA

W 2016 roku Stany Zjednoczone żyły wyborami prezydenckimi. Żyli nimi również reprezentanci grupy Anonymous. Hakerzy wypowiedzieli wojnę Donaldowi Trumpowi za “pełną nienawiści kampanię”, ale również Hillary Clinton. W ruchu hakerskim pojawiały się jednak podzielone głosy, sugerujące, że oba głosy powinny zostać usłyszane.

Anonymous przeciwko fałszerstwom wyborczym w Iranie

2009 roku był w Iranie nadzwyczaj gorący. Dość powiedzieć, że ilość informacji, która płynęła w tamtym czasie z kraju zmusił Twitter do przesunięcia planowanej przerwy technicznej, a Facebook pospiesznie wydał serwis w języku perskim. Anonymous natomiast we współpracy z The Pirate Bay wydało stronę The Persian Bay umożliwiającą wymianę informacji i wspierającą Irańczyków. Chodziło bowiem o bardzo kontrowersyjne i głośne podejrzenie o sfałszowanie wyborów w kraju.

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.