Projekt z obszaru praktyk zawodowych

(2023-1-PL01-KA121-VET-000125062)

Projekt “Europejskie praktyki zawodowe szansą na udaną karierę zawodową – edycja 2023”, o numerze 2023-1-PL01-KA121-VET-000125062, był pierwszym przedsięwzięciem międzynarodowym realizowanym przez naszą szkołę w roku szkolnym 2023/2024. W ramach tego projektu uczniowie otrzymali wyjątkową szansę odbycia praktyk w Grecji, w ramach międzynarodowej mobilności, która odbyła się od 2 do 13 października 2023 roku. 

Głównym celem projektu było rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów i zdobywanie doświadczenia praktycznego w dziedzinach mechaniki, budownictwa, elektryki oraz informatyki. Projekt był w pełni finansowany ze środków unijnych, dzięki uzyskanej przez szkołę akredytacji w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe, program Erasmus+. 

Mobilność uczniów w Grecji była kulminacyjnym punktem projektu, poprzedzonym etapem przygotowawczym. W projekcie wzięło udział 24 uczniów, kształcących się w kierunkach technik mechanik, technik budownictwa, elektryk oraz informatyk, wyłonionych w procesie rekrutacji.  

W ramach indywidualnych programów:

  1. Technicy mechaniki
  2. Technicy budownictwa 
  3. Technicy informatyki.
  4. Technicy elektrycy

Instytucją przyjmującą była placówka edukacyjna OLYMPUS EDUCATION SERVICES. Podczas mobilności uczniowie odbywali dziesięciodniowe praktyki zawodowe, poświęcając łącznie min. 60 godzin na rozwój kompetencji zawodowych w swoich branżach.

 

Praktyki odbywały się w dni robocze, a weekend przeznaczono na realizację programu kulturowego. Praktyki prowadzone były przez instytucję przyjmującą pod okiem mentorów, językiem, w którym się komunikowano był język angielski, dzięki czemu młodzież szlifowała język branżowy. Każdy uczestnik projektu angażował się w zadania specyficzne dla swojego zawodu, zdobywając cenne doświadczenie praktyczne. 

Technicy mechaniki

Podczas praktyk zagranicznych, uczniowie kierunku technik mechanik zdobywali praktyczne doświadczenie w warsztacie, pracując nad rysunkami technicznymi i konstrukcyjnymi oraz serwisowaniem urządzeń mechanicznych. Wykorzystywali narzędzia cyfrowe do projektowania części maszyn, w tym technologię CNC i drukarki 3D. Uczestniczyli również w pracach serwisowych i konstrukcyjnych, pogłębiając swoje umiejętności w czytaniu schematów i ocenie jakości napraw.

Technicy budownictwa

Podczas praktyk zawodowych uczniowie skupiali się na renowacji obiektów, poznając proces planowania remontów i zasady bezpieczeństwa na budowie. Angażowali się w prace konserwatorskie i monitorowanie jakości robót, od czytania schematów po realizację prac remontowych. Technicy budownictwa zdobywali doświadczenie w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych, przygotowując dokumentację i uczestnicząc w podsumowaniach zdobytych umiejętności. Spotkania z ekspertami i mentorami wzbogacały ich praktyczną wiedzę branżową

Logistycy

Informatycy podczas praktyk koncentrowali się na tworzeniu stron www. Opracowywali specyfikacje, dobierali narzędzia i projektowali struktury witryn, dostosowując je do potrzeb klientów. Skupiali się na projektowaniu, budowie oraz konfiguracji witryn internetowych, wypełniając je treściami.

Elektrycy

Podczas praktyk uczniowie skupili się na projektowaniu sieci, instalacjach, konserwacji oraz dokumentacji technicznej, zapoznając się z normami zawodu elektryka. Praktycznie wykonywali instalacje elektryczne, diagnozowali usterki i doskonalili umiejętności konserwacyjne. Zajmowali się również procedurami odbioru technicznego i kontrolą jakości. Praktyki obejmowały także podsumowania i dyskusje z ekspertami z ekspertami w dziedzinie.

Nasi praktykanci

Uczniowie wzięli udział w zajęciach z robotyki – nie była to zabawa, a nauka i rozwiązywanie logicznych zadań w innowacyjnej formie.  

Każdego dnia uczniowie dokonywali także podsumowania dnia praktyk, podczas których dzielili się swoimi doświadczeniami, sukcesami, a także napotkanymi wyzwaniami.  

Poznaj przebieg mobilności Na Facebook

->

Program kulturowy

Po praktykach i w weekend uczestnicy projektu brali udział w bogatym programie kulturalnym. Zwiedzili liczne miejsca o znaczeniu historycznym, kulturowym i tradycyjnym Grecji. Wśród odwiedzanych lokalizacji były imponujące Meteory, które urzekły swoją historią i malowniczym położeniem. Wizyta w Muzeum Techniki w Katerini dostarczyła dodatkowych wrażeń, podobnie jak rejs na wyspę Skiatos, który okazał się wielkim hitem wśród uczestników. 

 Ponadto, czas po zajęciach obfitował w różnorodne aktywności integracyjne, w tym wizyta na tradycyjnym greckim targu, spacer po Starym Pantelejmonie oraz udział w grze miejskiej. Te doświadczenia nie tylko wzmocniły więzi między uczniami, ale również przyczyniły się do rozwoju ich umiejętności kulturowych i osobistych. 

Projekt “Europejskie praktyki zawodowe szansą na udaną karierę zawodową – edycja 2023” znacząco przyczynił się do rozwoju kompetencji zawodowych uczestników i wzbogacił ich doświadczenia kulturowe. A otrzymane certyfikaty stały się być może pierwszymi ważnymi dokumentami, które uczestnicy wykorzystają w swoim zawodowym życiu.