Flora i fauna Pierii

Położenie

Pieria jest jedną z trzynastu prefektur greckiego dystryktu Macedonii.


Znajduje się na południowy zachód od Salonik i graniczy z prefekturami Imathia, Kozani i Larissa od strony zachodniej oraz z Morzem Egejskim od wschodu. Jest to obszar z piękną przyrodą, w tym wiele lasów, rzek, mokradeł oraz bogatej flory i fauny.


Pieria to prefektura, w której można spędzić wakacje przez dwanaście miesięcy w roku.
Jest to częściowo zasługą wspaniałych plaż Pieria, które są idealne na letnie wakacje. Po drugie, Góra Olimp i Góry Pieria znajdują się tutaj i są idealne dla pieszych i alpinistów. Podsumowując, zachodnia i południowa część regionu jest górzysta i zajmuje 60% całkowitej powierzchni. Północna i środkowa część na wschodzie jest płaska.

Skarbnica możliwości

Ci, którzy przyjeżdżają latem na wakacje, będą mogli cieszyć się pięknymi kurortami, które znajdują się na 70-kilometrowym wybrzeżu. Słynne są plaże Korinos, Paralia, Olympiaki Akti (wybrzeże olimpijskie), Litochoro, Leptokarya, Platamonas i Neoi Poroi. Większość z tych plaż to piękne piaszczyste plaże. 

 

Jeśli lubisz aktywny wypoczynek, trafiłeś we właściwe miejsce, ponieważ możesz uczestniczyć w różnych zajęciach sportowych, takich jak turystyka piesza, kolarstwo górskie, wspinaczka górska, paralotniarstwo i wszelkiego rodzaju sporty wodne w pięknym środowisko naturalne, w którym góry i plaże są blisko siebie. 

Odkopana wiedza i kultura

Pieria jest również bardzo bogata w historię i kulturę. Istnieje kilka stanowisk archeologicznych, na których widoczne są pozostałości budynków i obiektów. Najbardziej znane to Dion, neolityczna osada Makrigialos, starożytna Pydna i zamek Platamonas. 

Stolicą Pierii jest miasto Katerini

Leży 68 kilometrów (42 mil) od Salonik. Katerini znajduje się na trasie Ateny-Saloniki. W mieście tym mieszka około 80 000 mieszkańców. W centrum miasta znajduje się bardzo popularny park Katerini, ulubiony zarówno przez mieszkańców, jak i turystów, którzy lubią po nim spacerować.

Litochoro

Litochoro to ładna, tradycyjna wioska na zboczach Olimpu. Stąd zaczyna się jeden z wielu górskich szlaków prowadzących na szczyt Olimpu. Z tego miejsca można przejść przez wąwóz Enipeas,
 w którym płynie rzeka. To wspaniała wędrówka przez piękną, dziką przyrodę.

Góry Pieria

Na północny zachód od Olimpu znajdują się góry Pieria. Są to góry o wyjątkowej urodzie i geomorfologicznej miękkości.

 Tutaj natura jest sztuką, w przeciwieństwie do surowego terenu Olimpu, gdzie wysokie szczyty często przeplatają się z głębokimi kanionami.

 Tutaj wszystko jest „milsze”. Według mitologii greckiej mieszkało tu Dziewięć Muz.

 Góry te słyną również z bogatej flory i fauny oraz wspaniałych, tradycyjnych górskich wiosek, takich jak Skotina, Milia, Elatochori i Ryakia.

Olimp

najwyższa góra w Grecji, ze szczytem Mykitas na wysokości 2918 metrów (9600 stóp). Według mitologii greckiej był to dom dwunastu greckich bogów. Ta masywna góra jest drugą najwyższą górą na Bałkanach i znajduje się na granicy prefektur Pieria i Larissa. 

Szczyt, Mykitas, znajduje się w Pierii. To raj dla piechurów, którzy na szczyt mogą dotrzeć wieloma różnymi ścieżkami.
Co roku przybywają tu tysiące miłośników przyrody, aby podziwiać piękne krajobrazy Olimpu. Schroniska stacjonują
w różnych miejscach i na różnych wysokościach,
 aby pomieścić turystów. 

Była to pierwsza góra w Grecji wyznaczona jako Park Narodowy (w 1938 r.) i objęta ochroną.

Mokradła

 W Pierii jest kilka mokradeł:

  • mokradła rzeki Aliakmon w Elos Agathoupoli
  • mokradła Aliki Kitrou
  • mokradła Neoi Poroi.

Wykonała Natalia Janicka

You can check english version of this article –>