Jak stworzyć bezpieczne hasło.

Hasło to ciąg znaków, używany zazwyczaj podczas logowania do różnego rodzaju zasobów, m.in. systemów operacyjnych, baz danych, portali, poczty e-mail itp. Hasła mogą składać się z liter, liczb a także znaków specjalnych, czyli symboli.

  • Mocne hasło to podstawa zabezpieczenia wszystkich działań, które wykonujemy w internecie. Jednak w celu zapewnienia sobie faktycznej ochrony, jedno dobre hasło nie wystarczy. Wszędzie warto korzystać z różnych, unikatowych i silnych haseł.

Bezpieczne hasło powinno być trudne do złamania, długie, posiadać wystarczającą liczbę znaków specjalnych i składać się z losowych kombinacji. Warto korzystać ze wszystkich możliwych rodzajów znaków – małych i wielkich liter, cyfr oraz znaków specjalnych, np. wykrzykników, pytajników itd.

Podczas tworzenia mocnego hasła należy pamiętać o tym, że silne hasło zawsze musi być unikatowe i używane wyłącznie w jednym serwisie lub usłudze. Nigdy nie wykorzystujemy przykładowych haseł ani ich modyfikacji.

Dobre hasło powinno:

  • Składać się z kombinacji kilku słów, które można oddzielić bądź zmodyfikować za pomocą znaków specjalnych – takie hasło łatwo zapamiętać.
  • Być stworzone z losowych ciągów znaków lub losowo dobranych słów niepozostających w ciągu przyczynowo-skutkowym.Być przygotowane przez nas i być całkowicie oryginalne
  • Być przygotowane przez nas i być całkowicie oryginalne.
     
 

 

 

  • Zawierać małe i wielkie litery, znaki specjalne i cyfry.
  • Zawierać słowa umyślnie pisane z błędami gramatycznymi, a także w wielu językach.
  • Przykładem trudnego hasło mogą być następujące ciągi znaków np. <.OzpDzL45ech$@*, F[;ar(}ib)ZJ@`=7, `LjOb<$Y*{yiK:c!.

Nie należy tworzyć haseł zbyt łatwych, powtarzalnych, składających się wyłącznie ze znaków sąsiadujących ze sobą na klawiaturze lub z danych osobowych.

Tworzenie bardzo silnego hasła i zapisywanie go na papierze jest równie złą decyzją, co tworzenie łatwego do zapamiętania hasła bez zapisywania go. Nigdy nie należy zapisywać hasła na papierze. Jeśli chcesz zawsze nosić hasła ze sobą, użyj narzędzia do zarządzania hasłami działającego na nośniku USB i zabierz go ze sobą.

Jak zabezpieczyć swoje hasło.

Tworzenie bardzo silnego hasła i zapisywanie go na papierze jest równie złą decyzją, co tworzenie łatwego do zapamiętania hasła bez zapisywania go. Nigdy nie należy zapisywać hasła na papierze. Jeśli chcesz zawsze nosić hasła ze sobą, użyj narzędzia do zarządzania hasłami działającego na nośniku USB i zabierz go ze sobą.

Jeśli to możliwe, nie używaj do logowania się w witrynach zawierających poufne informacje, na przykład bankowych, komputera, któremu nie ufasz. Hakerzy często używają programów rejestrujących naciśnięcia klawiszy (keylogger), co pozwala im zarejestrować każdy tekst wpisany w systemie, w tym hasła. Najbezpieczniej – w głowie. Oczywiście najprawdopodobniej nikt nie jest w stanie zapamiętać wszystkich haseł do serwisów i portali. Pozostają więc dwie opcje – albo zapisujesz je gdzieś wszystkie poza komputerem (nigdy na dysku!), albo korzystasz z tzw. menedżera haseł. To program, który utworzy i zapamięta za Ciebie mocne hasła do wszystkich miejsc, gdzie potrzeba logowania. Jedynym hasłem, które musisz zapamiętać będzie to do menadżera – powinno być ono mocne i skomplikowane! Menadżer synchronizuje się z Twoją przeglądarką.

Dlaczego warto używać silnych haseł? Dane kont pocztowych, dane osobiste i zasoby które chronisz, będą bezpieczne tylko wtedy, kiedy używasz silnych haseł. Im hasło jest bardziej skomplikowane, tym jego odszyfrowanie przez osobę trzecią lub maszynę, będzie bardziej pracochłonne.