Kreta to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych i najbardziej znanych wysp greckich. Do tego jedna z największych wysp Morza Śródziemnego, na której kryje się masa przepięknych plaż, zabytków, urokliwych miasteczek i wiosek, piękne wąwozy, przepyszna kuchnia i serdeczni ludzie.

Grecka wyspa na Morzu Śródziemnym. Największa wyspa Grecji i piąta pod względem powierzchni wyspa śródziemnomorska. 

Linia brzegowa ma długość ok. 1040 km.

Największym miastem oraz siedzibą władz jest Heraklion .

Klimat

Klimat ma cechy umiarkowane. Lato jest gorące i suche, w zimie jest chłodniej.
W rejonach górskich opady są dużo wyższe niż w reszcie wyspy, szczyty często pokrywa śnieg. Roślinność jest skąpa, bujniej rozwija się
w wilgotniejszych rejonach.Kreta zbudowana jest ze skał osadowych – głównie wapieni. Z tego powodu znajduje się tu wiele jaskiń, jak również wąwozy.

Cywilizacja minojska

Pierwsze ślady osadnictwa na Krecie datowane są na ok. 6000-3100 p.n.e. Najbardziej kojarzona z Kretą jest jednak cywilizacja minojska – zwana tak na cześć legendarnego władcy Minosa, syna Zeusa
i Europy. Rozwijała się ona między 3000-1500 r. p.n.e i pozostawiła po sobie tajemnicze ruiny, gliniane tabliczki, wielobarwne freski, nieoczytane do dziś pismo, ale przede wszystkim niedosyt wiedzy o tych zamierzchłych czasach.

Knossos i Fajstos

Oba zrekonstruowane pałace (Knossos i Fajstos) są udostępnione do zwiedzania dając możliwość zobaczenia na własne oczy słynnego labiryntu, siedzibę Minotaura – pół byka pół człowieka – a także okazałych dziedzińców i sal królewskich zdobionych licznymi freskami.

You can check english version of this article –>