W mitologi greckiej Olimp uważany był za siedzibę bogów greckich, w tym najważniejszego Zeusa. Z tego miejsca bogowie mieli kierować ludzkimi losami. Wierzono, że ilekroć jakiś człowiek próbował tam wejść, spadał z niego.Olimp (gr. Όλυμπος, ΄Olimbos; wymawiane z akcentem na pierwszą sylabę) – najwyższy masyw górski w Grecji, położony między północną a środkową częścią kraju, oddzielający historyczną Macedonię od Tesalii.Olimp jest masywem górskim najdłużej w Grecji pokrytym śniegiem – stąd jego nazwa, oznaczająca „lśniący”

 

Najwyższy szczyt

to najwyższy masyw górski w Grecji składający się z 52 wierzchołków. Jego najwyższy szczyt Mitikas znajduje się na wysokości 2918 m n.p.m. Od 1938r. leży w granicach parku narodowego, a od 1981r. został włączony do rezerwatów biosfery UNESCO. Jak zapewne większość z Was pamięta, starożytni Grecy uważali Oros Olympos za siedzibę bogów. To na najwyższym szczycie Grecji położony był pałac, gdzie spotykało się dwunastu bogów. Najpotężniejszy z nich- Zeus na swoją siedzibę obrał szczyt Stefani, skąd rzucał grzmotami i błyskawicami.

Jej najwyższy szczyt, Mitikas, wznosi się na wysokość 2918 m n.p.m. Inne szczyty to Skolio (2911 m), Stefani (2909 m), Skala (2866 m), Touba (2785 m). Masyw położony jest pomiędzy dolinami rzek Pinios i Aliakmon, nad Zatoką Termajską. Od zachodu i południowego zachodu kończy się pionowymi ścianami dochodzącymi do 500 metrów wysokości. Z północnych klifów najwyższą jest ściana Skolio, która ma 400 metrów wysokości. Różnica wysokości między centrum Litochoro a głównym szczytem Olimpu wynosi 2620 metrów.

 

 

 

Zdobywcy szczytu

 

 

 

Pierwszym znanym człowiekiem, który dotarł w pobliże wierzchołka, był w 1669 r. Osmańskiego Mehmed IV. Pierwszego wejścia na najwyższy szczyt masywu, Mitikas, dokonali 2 sierpnia 1913 r. Szwajcarzy, historyk sztuki Daniel Baud-Bovy i wybitny fotograf Frédéric Boissonas, w towarzystwie Greka Christosa Kakalosa. W dniu 19 sierpnia 1964 r. na Mitikas oraz położony nieco dalej Hagios Antonios (2815 m n.p.m.) weszli (prawdopodobnie jako pierwsi Polacy) Zbigniew Korosadowicz z żoną Olgą. W wyniku upadku podczas wspinaczki na Olimp w 1971 zmarł polski profesor botaniki Bogumił Pawłowski.

Eksplorację alpinistyczną rozpoczęli w masywie Olimpu w latach dwudziestych XX w. Niemcy i Włosi. Wyróżnił się wśród nich zwłaszcza słynny Emilio Comici, autor 6 nowych dróg w skali od IV do VI. Z punktu widzenia alpinistycznego najbardziej interesującymi są następujące urwiska: 500-metrowa zachodnia ściana Mitikas, 300-metrowa zachodnia i południowo-zachodnia ściana Stefani, 200-metrowa północna ściana tego szczytu oraz 400-metrowa „galeria” Skolio, licząca w podstawie blisko kilometr długości. Po II wojnie światowej najwięcej nowych przejść dokonał miejscowy przewodnik górski i długoletni gospodarz schroniska Spilios Agapitos Kostas Zolotas, którego droga na zachodniej ścianie Mitikas została uznana za najtrudniejszą w tym rejonie. Pierwszymi polskimi alpinistami, dokonującymi w masywie Olimpu wejść wspinaczkowych byli w sierpniu 1965 r. Maciej Kozłowski i Maciej Włodek.

Obecnie z Litochoro można w głąb masywu dotrzeć asfaltową drogą (poza okresem zimowym). Następnie z uroczyska Prionia wiedzie na szczyty szlak pieszy.

W trakcie greckich powstań narodowych (a także w okresach między nimi) oraz podczas okupacji włosko-niemieckiej w latach 1941–1944 i w następującej po niej greckiej wojnie domowej masyw Olimpu stanowił schronienie dla macedońskich partyzantów.

Co najmniej od czterech tysiącleci masyw Olimpu przecinają dwie trasy drogowe, a od roku 1909 także szlak kolejowy. Główna trasa wiedzie z Macedonii, przez malowniczą dolinę Tempe, do Tesalii. W 2004 oddano na tej trasie dwa tunele kolejowe, przebite przez masyw góry i zastępujące starą linię. Ukończenie budowy trzech podwójnych tuneli drogowych Autostrady Egejskiej miało nastąpić w 2017.

 

 

Adrian Dul ZSCKP 80 Sochaczew

 

 

You can check english version of this article –>