Największe greckie wyspy

Grecja to typowy kraj wyspiarski. Poza lądem obejmuje około trzech tysięcy wysp, z których tylko 167 jest zamieszkałych. Każdy ich zakątek kusi różnorodnością i specyficznym klimatem.


Zapraszam na przegląd pięciu największych greckich wysp!

Kreta

Kreta jest największą wyspą Grecji i piątą pod względem powierzchni wyspą Morza Śródziemnego. Przez wieki była nieco oddzielona od części kontynentalnej i tak pozostało do dzisiaj. Jej odrębność daje się zauważyć już na poziomie językowym – Kreteńczycy posługują się dialektem. Stolicą wyspy jest Heraklion, większe miasta to również Chania i Rethymno. Kreteński klimat kształtuje z jednej strony śródziemnomorskie słońce, a z drugiej strony gorący wiatr znad Afryki Północnej. Turystów przyciągają piękne plaże i bogactwo przyrodnicze oraz pamiątki dawnej świetności wyspy. To w końcu cywilizacja kreteńska (minojska), rozwijająca się przed tysiącami lat, zostawiła po sobie wspaniałe zabytki kultury materialnej.

Eubea

Eubea o greckiej nazwie Evia, to druga w kolejności wyspa tego państwa. Ma ona zdecydowanie odmienny charakter, niż Kreta. Nie doszło tutaj do rozwoju masowej turystyki, nie jest to także tak popularny cel wycieczek. Wyspa leży bardzo blisko wschodniego wybrzeża kontynentalnej Grecji, w niewielkiej odległości od Aten czy Delf. Sprawia to, że w oczach turystów Eubea wcale nie wydaje się być oddzielnym terenem, a składowym elementem kraju. Jej położenie stanowi bardzo dużą zaletę, dzięki niemu możliwe jest zwiedzenie najbardziej wiekopomnych zabytków starożytności.

Lesbos

Lesbos to idealna wyspa do zwiedzania z perspektywy skutera. Wówczas można poznać jej cały koloryt. Ta grecka wyspa leży już w obrębie kontynentu azjatyckiego, co nadaje jej trochę orientalnego kolorytu. Od tureckiego wybrzeża oddziela ją jedynie niewielki przesmyk morza. Przede wszystkim znana jest ze swoich atrakcji przyrodniczych, na czele z największą – Skamieniałym Lasem, należącym do światowej sieci geoparków. Ma silnie rozwiniętą linię brzegową, co sprawia, że chętnie przyjeżdżają tutaj miłośnicy sportów wodnych, w poszukiwaniu najlepszych wiatrów. Mitylena to najbardziej ludne miasto Lesbos. Jego historia sięga czasów starożytnych, w czasie których był to jeden z najważniejszych portów tego rejonu świata.

Rodos

Rodos jest drugą, zaraz po Krecie, najczęściej odwiedzaną wyspą. Nic dziwnego, w końcu to wyspa słońca, której symbolem jest wspaniały klimat oraz bóg Helios. Zasłynęła jednak dzięki Kolosowi Rodyjskiemu, jednemu z siedmiu cudów świata starożytnego. W antycznych czasach witał on podróżnych wpływających do portu.
Na wyspie znajduje się wiele miejsc wartych zobaczenia. Z pewnością jednym z nich jest miasto Rodos, z piękną starówką i ciekawym muzeum archeologicznym. Ruiny Lindos były niegdyś tętniącym życiem ośrodkiem na wyspie. Nadal zobaczyć tu można świątynie Ateny Lindia, Akropol i Propyleje. Przyrodnicza atrakcja to Dolina Motyli, gdzie pośród bujnej zieleni można się rozkoszować widokiem różnobarwnych owadów.

Chios

Chios w starożytności była jedną z bardziej znaczących wysp. Jej bogactwo wywodziło się z rozbudowanego handlu. Rozwój wyspy zahamowały wydarzenia z XIX i XX wieku, kiedy doszło do greckiej walki o niepodległość i trzęsienia ziemi, którego skutki odczuwali mieszkańcy przez wiele lat. Obecnie na Chios intensywnie rozwija się turystyka, dzięki czemu na nowo przeżywa ona swoje momenty chwały.Chios to największe miasto całej wyspy. Zachowały się tam liczne pamiątki z okresu Bizancjum oraz tureckiej zwierzchności nad tymi terenami. Atrakcją, której z pewnością nie można pominąć w trakcie pobytu na wyspie, są Łzy Chios, czyli tradycyjne metody zbioru mastyksu, specjalnej żywicy drzewnej. Oprócz tego niesamowitym przeżyciem wizualnym i kulinarnym, będzie zwiedzenie na wyspie jej licznych, małych miasteczek, z ich dyskretnym urokiem.

Autor: Kinga Owczarek
ZSCKP w Sochaczewie

You can check english version of this article –>