Saloniki, czyli tak zwane miasto duchów, leży nad Morzem Egejskim i co roku przyciąga liczne grono turystów. Posiada ogromny port i prowadzącą do niego promenadę. Wąskie uliczki wprowadzają każdego w klimat i nastrój greckiego życia. Liczne atrakcje historyczne przypominają o prowadzonych wojnach jeszcze z czasów Bizancjum. To miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie i tym samym ogrzeje się w greckim słońcu.

To jedno z najbardziej europejskich miast w Grecji, bo mimo wielu prastarych budynków, znajdziemy też nowoczesne budowle.

Saloniki to drugie pod względem wielkości miasto w Grecji. Znajdziemy w nich wiele historycznych zabytków i pozostałości z czasów Bizancjum.

Z drugiej strony miasto prowadzi imprezowe życie, pełne wieczornych uczt, podczas których lokalni mieszkańcy świętują długie wieczory po pracy. Rzymskie zabytki stykają się z nowoczesnością i codziennym życiem lokalsów.

Miasto cieszy się popularnością zwłaszcza latem, temperatury są wysokie, a słońce świeci każdego dnia. Pogoda i atrakcje miasta przyciągają liczne grono turystów z całego świata.

Najpopularniejsze zabytki w Salonikach:

Rotunda

to najstarszy zabytek w całym mieście. Pochodzi z przełomu III i IV w. p.n.e. W trakcie swojego funkcjonowania budowla najprawdopodobniej pełniła funkcję świątyni Zeusa, później kościoła, a następnie meczetu. Turyści mogą podziwiać w jej wnętrzu bogato zdobione mozaiki z XIV w.

Łuk Galeriusza

dawniej był połączony z Rotundą i powstał w 297 r. p.n.e., aby uczcić zwycięstwo nad Persami. Składał się wtedy z czterech bogato zdobionych filarów. Do dziś przetrwały tylko dwa z nich. Łuk stanowi popularne miejsce spotkań mieszkańców

Ruiny forum rzymskiego

turyści mogą podziwiać pozostałości po amfiteatrze i ulicę handlową. W pobliżu Rotundy znajdują się kolejne wykopaliska archeologiczne – między innymi ruiny Pałacu Galeriusza. Archeolodzy nadal poszukują kolejnych obiektów i budowli z czasów starożytnych.

Będąc w pobliżu placu, warto odwiedzić lokalny targ. Jest on sporych rozmiarów i można znaleźć na nim zarówno pamiątki, jak i świeże owoce morza, ryby oraz przyprawy.

W Salonikach widoczne są wpływy różnych kultur.

Dzielnica Ano Poli dawniej była zamieszkiwana przez ludność turecką. Spacerując wąskimi uliczkami, można podziwiać kolorowe budynki i zabytki z czasów bizantyjskich.

Źródła informacji:

https://nawakacje.eu/grecja-saloniki/ https://www.podrozepoeuropie.pl/saloniki-zwiedzanie/ https://www.podrozepoeuropie.pl/saloniki-zwiedzanie/

Autor: Karolina Piegat

You can check english version of this article –>