Zwierzęta w Mitologi Greckiej - Animals in Greek Mythology

Dzik - Boar

Dzik kalidoński (gr. καλυδώνιος κάπρος kalydṓnios kápros lub ὗς καλυδώνιος Hŷs kalydṓnios, łac. aper calydonius lub hus calydonius) – w mitologii greckiej ogromny dzik, jakiego Artemida wysłała na ziemie króla Kalidonu, Ojneusa (w Etolii), który nie złożył należnej jej ofiary. Polowanie na dzika, wyrządzającego olbrzymie szkody, urządził Meleager.Ostatecznie dzik padł łupem Meleagra, aczkolwiek pierwsza strzała, która go dosięgnęła, wyszła z łuku Atalanty, za co wyróżnił ją później Meleager, co stało się powodem jego konfliktu z rodziną.

 

Koń- Horse

Pegaz (gr. Πήγασος Pḗgasos, łac. Pegasus) – w mitologii greckiej skrzydlaty koń zrodzony z wytoczonej krwi Meduzy po uśmierceniu jej przez Perseusza. Zamieszkiwał okolice źródła Pirene na Akrokoryncie, gdzie napotkał go Bellerofont, który korzystając ze złotego wędzidła otrzymanego od Ateny, zdołał okiełznać rumaka. Przy jego pomocy pokonał Chimerę, zamierzając potem wznieść się na jego grzbiecie aż na szczyt Olimpu. W drodze został jednak strącony przez Zeusa i na Olimp dotarł jedynie Pegaz, służący odtąd Zeusowi, który po śmierci przeniósł go na nieboskłon jako gwiazdozbiór. Uważany za symbol natchnienia poetyckiego i plastycznego, gdyż uderzenie jego kopyta miało otworzyć na górze Helikon (jednej z siedzib muz) źródło natchnienia – Hippokrene. Obecnie wizerunku Pegaza używa jako logo wiele firm. 

Lew- Lion

Lew z Kitajronu – w mitologii greckiej olbrzymi i dziki lew, którego prawdopodobnie spłodziła Chimera z Ortrosem. Mieszkał w górach Kitajronu, które oddzielały Attykę i Beocję, gdzie siał spustoszenie w stadach owiec Amfitriona i jego sąsiada, beockiego króla Tespiosa. Osiemnastoletni wówczas Herakles porzucił strzeżone przezeń trzody i wyruszył, aby zabić lwa. Bestia miała kryjówkę na górze Helikon, u której podnóża znajdowało się miasto Tespie. Heros polował na niego przez pięćdziesiąt dni, a noce spędzał w pałacu króla Tespiasa, który zaoferował mu gościnę. Pięćdziesiątego dnia udało mu się wytropić lwa. Zabił go nieokorowaną pałką, uciętą z dzikiego drzewa oliwnego, które z korzeniami wyrwał na Helikonie. Z jego skóry zrobił sobie okrycie, a lwi łeb nosił na głowie jako hełm. Istnieje mit, wedle którego lwa z Kitajronu zabił Alkatoos, syn Pelopsa. Był on zięciem króla Megareusa, który miał dwóch synów, z których starszy zginął pod Afidnaj podczas najazdu Dioskurów na Attykę, a młodszego, Euipposa, zabił lew z Kitajronu. Megareus obiecał oddać za żonę córkę Euajchme i tron temu, kto pomści Euipposa. Alkatoos zabił lwa i zasiadłszy na tronie wybudował w Megarze świątynię Apollinowi Myśliwemu i Artemidzie Łowczyni.

Pies- Dog

Cerber (stgr. Κέρβερος Kérberos, łac. Cerberus) – w mitologii greckiej olbrzymi trzygłowy pies strzegący wejścia do świata zmarłych. W niektórych wersjach mitu ma również węża zamiast ogona. Uważany był za syna Echidny i Tyfona oraz za brata Sfinksa, Hydry i Chimery[potrzebny przypis] oraz Ortrosa. Hezjod (Teogonia, 311) przedstawiał go jako bestię „o spiżowym głosie i pięćdziesięciu głowach”. Dopiero w późniejszych przekazach Cerber miał trzy, dwie, a nawet tylko jedną głowę. Przebywał w pobliżu Styksu, gdyż na niego natykały się dusze przewiezione po śmierci przez Charona; próbujące opuścić Hades, Cerber gryzł jadowitymi zębami. Nie wpuszczał też do Hadesu żywych, jednak Orfeusz udobruchał go śpiewem i grą na lirze. Sybilla prowadząc Eneasza uśpiła Cerbera ciastkiem z makiem i miodem (Wergiliusz, Eneida VI, 417-25). Według późniejszej tradycji potwór atakował również przychodzących do świata podziemi zmarłych, dlatego przy pochówku dodawano im placek na miodzie. Ujarzmienie go i wyprowadzenie na ziemię było ostatnią z dwunastu prac Heraklesa (Herkulesa). Cerber występuje w rzeźbie antycznej i malarstwie wazowym. W micie o 12 pracach Heraklesa przedstawiano go jako trzygłowego psa pokrytego wężową łuską. Współcześnie w kulturze Cerber pojawia się w filmie animowanym Herkules wyprodukowany przez Walt Disney Pictures. 

Ptak- Bird

Orzeł kaukaski gigantyczny, to orzeł występujący w mitologii greckiej, będący synem potworów Tyfona i Echidny; według innej wersji miał być robotem z brązu skonstruowanym przez boga ognia, kowali i złotników Hefajstosa. Według mitów greckich tytan Prometeusz stworzył człowieka z gliny pomieszanej ze łzami a duszę dał mu z boskiego ognia, którego parę iskier ukradł z rydwanu boga Słońca Heliosa. Jednak człowiek był o wiele słabszy od tytanów – widząc to, Prometeusz przemycił ogień dla ludzi w kawałku drewna. Tytan uczynił to, mimo iż wiedział, że było to wbrew woli najwyższego z bogów Zeusa, który uważał ogień za przywilej bogów. Rozwścieczony Zeus kazał przywiązać Prometeusza do skał Kaukazu; codziennie o wschodzie Słońca przylatywał tam orzeł kaukaski i wyjadał Prometeuszowi wątrobę, która odrastała przez resztę dnia i nocy. Celem Zeusa była niekończąca się męka Prometeusza. Orzeł kaukaski przez wiele lat wyjadał wątrobę tytana aż w końcu został zabity strzałą wystrzeloną z łuku przez Heraklesa (w mitologii rzymskiej znanego jako Herkules), wykonującego jedną ze swoich dwunastu prac: przyniesienie jabłek z ogrodu Hesperyd. Prometeusz odzyskał wolność, martwy orzeł kaukaski został umieszczony w gwiazdozbiorze Orła a strzała, która zabiła ptaka została umieszczona w gwiazdozbiorze Strzały. 

Wykonał/ Made by: Jakub Sobczak

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie

źródła/ sources: wikipedia

You can check english version of this article –>