Jedzenie jest ważną częścią wspaniałych greckich wakacji, o których marzysz. A nawet dużo jedzenia. Grecy lubią dobrze i zdrowo się odżywiać i nie przywiązują dużej wagi do kalorii.

Kuchnia grecka różni się w zależności od regionu i wyspy. To samo danie można w innym miejscu podać zupełnie inaczej. Cechą wspólną wszystkich dań jest, jak już wspomniałam, świeże składniki. Restauratorzy bardzo dbają o jakość produktów, zarówno warzywnych, jak i mięsno-rybnych.

Oliwa

Podstawowym składnikiem wszystkich dań jest wyjątkowa oliwa z oliwek, która dodaje potrawom niepowtarzalnego smaku. Można wręcz powiedzieć, że kuchnia grecka zbudowana jest na oliwie z oliwek i dzięki temu produktowi zyskała sławę na całym świecie.

Kawa

Kultura picia kawy w Grecji narodziła się kilkadziesiąt lat temu wraz z narodzinami greckiego frappe. Grecy potrafią spędzić kilka godzin pijąc kawę. Frappe to kawa podawana na zimno. Kawę rozpuszczalną, tradycyjnie Nescafe, zalewamy zimną wodą z dodatkiem cukru (opcjonalnie) i mieszamy w shakerze. Powstaje wówczas wysoka i gęsta piana. Następnie kawę wlewamy do szklanki z kostkami lodu. Możesz także dodać mleko. Frappe to dość mocna kawa, która orzeźwia i stawia na nogi od pierwszej chwili.

Tatziki

Najpopularniejszą przekąską w Grecji jest dip tzatziki. Jest to gęsty jogurt zmieszany z kawałkami świeżego ogórka, czosnkiem, oliwą i czasem koperkiem. Tzatziki zawsze podaje się prosto
z lodówki, a dip musi być dobrze schłodzony. Tzatziki można spożywać jako przystawkę do pieczywa lub jako dodatek do dań mięsnych i rybnych.

Sałatka grecka

Sałatka grecka jest chyba znana każdemu,
bo chętnie gości także na polskich stołach. Grecy zazwyczaj rozpoczynają posiłki od sałatki greckiej lub jest ona dodatkiem do dania głównego. Zazwyczaj duży talerz sałatki kładzie się na środku stołu i dzieli między gośćmi. Tradycyjna sałatka grecka zawiera kawałki ogórka, pomidora, papryki, czerwonej cebuli, oliwek, duży kawałek sera feta, oliwę
i oregano. Kluczem do dobrego smaku sałatki są oczywiście najwyższej jakości składniki. Warzywa muszą być świeże, a oliwa z oliwek i ser feta muszą być najwyższej jakości.

Moussaka

to sztandarowe danie mięsne kuchni greckiej. To warstwowa zapiekanka, którą znajdziesz w każdej greckiej tawernie. Taka tradycyjna musaka składa się z następujących warstw: pokrojonych w plasterki ziemniaków, mięsa mielonego, grillowanego bakłażana lub cukinii oraz grubej warstwy sosu beszamelowego. Musakę należy podawać świeżą, prosto z piekarnika. Jeśli zamawiasz musakę w restauracji, zapytaj kelnera, czy musaka jest świeża, czy odgrzana.

Źródła: www.savoredjourneys.com, greecetravelideas.com

Autor: NATALIA WÓDKA

You can check english version of this article –>