Grecja to kraj o ogromnej tradycji i kulturze, niestety wiele budowli z dawnych lat uległo zniszczeniu.

Jedno z najbardziej spektakularnych i unikalnych miejsc do odwiedzenia w Grecji. Znajdują się one na ogromnych monolitycznych skałach w regionie Tesalii, na północy kraju. Słowo “meteor” oznacza “wysoko w górze” lub “podniebne”, co idealnie opisuje te klasztory, które dosłownie wznoszą się wysoko w górach.

Być bliżej Boga

Meteory to skały z piaskowca, które sięgają nawet 540 m n.p.m. Na ich szczytach zbudowano kilkaset lat temu ludzkimi rękami greckie klasztory czyli miejsca spotkania Boga z człowiekiem.

 

Do dziś w stanie umożliwiającym zamieszkanie i zwiedzanie z 24 budynków zachowało się jedynie 6. To jedno z najbardziej zapierających dech w piersiach miejsc, które można zobaczyć w Grecji.

Budowa

Klasztory w Meteorach powstały w XI wieku i były odosobnionymi miejscami modlitwy i medytacji dla mnichów prawosławnych. Pierwotnie było ich około 24, ale obecnie działają tylko sześć z nich, które są dostępne dla turystów. Są to: Wielki Meteor, Święty Stefan, Rousanou, Varlaam, Agia Triada i Agios Nikolaos Anapafsas.

Klasztory w Meteorach powstały w czasach średniowiecznych, gdy mnisi, szukając odosobnienia i duchowego rozwoju, osiedlili się na tych skalnych formacjach. Wznoszenie budowli na trudno dostępnych skałach miało chronić mnichów przed niebezpieczeństwami zewnętrznymi i umożliwiać im skoncentrowanie się na życiu duchowym.

Klasztory w Meteorach nadal są zamieszkiwane przez mnichów, którzy prowadzą życie modlitwy, kontemplacji i pracy. Mnisi żyją zgodnie z surowymi zasadami, oddając się modlitwie, pracy w klasztorze i prowadzeniu prostego, ascetycznego stylu

Zwiedzanie

Klasztory w Meteorach są otwarte dla turystów, którzy mogą je zwiedzać, pod warunkiem przestrzegania odpowiednich zasad i zasad etykiety.

 

Należy pamiętać, że to miejsce ma duże znaczenie religijne, dlatego ważne jest zachowanie odpowiedniego szacunku i ciszy.

You can check english version of this article –>