Projekt z obszaru edukacja szkolna

(nr 2024-1-PL01-KA121-SCH-000204441)

Informujemy, że przystępujemy do realizacji nowego projektu nr 2024-1-PL01-KA121-SCH-000204441 w ramach akredytacji programu Erasmus+, sektor edukacja szkolna. Projekt pod nazwą „Media społecznościowe w Polsce i w Grecji – wpływ na relacje międzyludzkie” to kolejna inicjatywa naszej szkoły wspierająca międzynarodową współpracę i rozwój kompetencji uczniów. 

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie konsekwentnie rozwija swoją ofertę edukacyjną i dąży do tego, aby uczniowie zdobywali umiejętności niezbędne w XXI wieku. Dlatego tegoroczna tematyka projektu koncentruje się na analizie wpływu mediów społecznościowych na życie młodzieży w Polsce i Grecji. W ramach działań uczestnicy będą porównywać nawyki, wyzwania oraz sposoby korzystania z social mediów w obu krajach. Celem jest wypracowanie wspólnych wniosków i dobrych praktyk dotyczących odpowiedzialnego korzystania z mediów cyfrowych. 

W mobilności, która odbędzie się w dniach 11-24 maja 2025 roku (w tym dwa dni na podróż), weźmie udział 28 uczniów klas III LO oraz III i IV Technikum w zawodzie informatyk, spedytor, logistyk. Partnerem projektu jest 2. Liceum Ogólnokształcące w Katerini (Grecja), które przyjmie naszych uczniów i umożliwi im udział w zajęciach stacjonarnych, warsztatach tematycznych i wykładach razem z grecką młodzieżą. 

CELE PROJEKTU

Podniesienie poziomu wiedzy, umiejętności i kompetencji kluczowych uczniów, w tym w zakresie podstawy programowej w ramach takich przedmiotów, jak informatyka, język angielski, biznes i zarządzanie.

Rozwój kompetencji cyfrowych, językowych i społecznych uczniów.

Doskonalenie umiejętności pracy zespołowej i komunikacji międzykulturowej.

Uczniowie biorący udział w projekcie zdobędą cenne doświadczenia, które wpłyną na ich rozwój osobisty i edukacyjny. Ponadto, uczestnicy rozwiną swoje kompetencje językowe, ponieważ komunikacja podczas warsztatów i zajęć odbywać się będzie w języku angielskim, co zapewni im praktyczne doświadczenie w posługiwaniu się językiem obcym w realnych sytuacjach. Projekt umożliwi także poznanie kultury Grecji oraz europejskich wartości związanych z mediami i komunikacją. Wspólne zajęcia i aktywności pomogą uczniom rozwinąć otwartość, umiejętności współpracy oraz zdolność do pracy w zespole, niezwykle cennych w kontekście edukacyjnym, jak i przyszłej kariery zawodowej. 

Dla szkoły realizacja tego projektu to nie tylko okazja do międzynarodowej współpracy, ale także szansa na zwiększenie atrakcyjności oferty edukacyjnej i wzmocnienie jej pozycji w środowisku edukacyjnym. 

Projekt realizowany jest w ramach akredytacji programu Erasmus+, a jego budżet wynosi 50 576 EUR. Środki te pokrywają koszty przygotowania i organizacji mobilności, zakwaterowania, wyżywienia, transportu, ubezpieczenia oraz programu edukacyjnego i kulturowego. 

W najbliższym czasie rozpocznie się nabór uczniów do projektu. Uczniowie klas III LO oraz III i IV Technikum w zawodzie informatyk, spedytor, logistyk, którzy chcieliby wziąć udział w mobilności, proszeni są o śledzenie ogłoszeń. Informacje o starcie rekrutacji, będziemy niebawem komunikować. 

Więcej informacji na temat projektu można uzyskać w sekretariacie szkoły oraz u koordynatora program Erasmus+ w naszej szkole – pani Anny Majcher. 

Erasmus+, wiosna, Grecja 2025, czyli tym razem uczymy się o mediach społecznościowych

W świecie, w którym pierwszą rzeczą po przebudzeniu jest sięgnięcie po telefon, a wieczorem scrollujemy zamiast zasnąć – rozmowa o mediach społecznościowych wydaje się być koniecznością. Dlatego jesteśmy dumni, że wyszliśmy naprzeciw tej potrzebie i aktywnie rozpoczęliśmy dyskusję na ten temat, angażując w nią uczniów w ramach projektu „Media społecznościowe w Polsce i w Grecji – wpływ na relacje międzyludzkie” (nr 2024-1-PL01-KA121-SCH-000204441), realizowanego w ramach programu Erasmus+, sektor Edukacja Szkolna. I wyszło to naprawdę świetnie!

Podczas intensywnej mobilności w Grecji – wspólnie z naszymi uczniami i rówieśnikami z 2 LO w Katerini – zadawaliśmy pytania, które naprawdę mają znaczenie. Czy social media budują, czy niszczą nasze relacje? Jak wpływają na samoocenę? Co robi TikTok z naszą koncentracją? I jak nie zniknąć w cyfrowym szumie, zachowując przy tym kontakt z samym sobą?

Co zrobiliśmy?

Wspólnie z greckimi uczniami uczestniczyliśmy w tematycznych wykładach i warsztatach.

Opracowaliśmy autorskie artykuły blogowe, poruszające m.in. temat cyfrowej higieny, obrazu siebie w mediach społecznościowych, edukacyjnego potencjału kanału YouTube i TikToka oraz wpływu scrollowania na relacje rówieśnicze.

Współpracowaliśmy w międzynarodowych zespołach, ucząc się języka, empatii, otwartości i argumentacji.

Komunikowaliśmy się po angielsku, co realnie podniosło nasze kompetencje językowe i uświadomiło nam, jak bardzo ten język jest uniwersalny i potrzebny. Nie tylko w szkole czy na egzaminach, ale po prostu: na co dzień, dla siebie, dla odkrywania świata i poznawania innych ludzi.

Efekty tej pracy są zarówno edukacyjne, jak i bardzo osobiste. Dlaczego? Bo każdy uczestnik projektu musiał zmierzyć się z własnymi nawykami, przekonaniami i cyfrowymi rutynami. A to nie zawsze łatwe.

Dlaczego to ważne?

Bo social media są z nami codziennie, trzeba z nich mądrze korzystać. I nie przez wykład, ale przez dialog, doświadczenie i wspólne działanie. Wierzymy, że szkoła XXI wieku to miejsce przekazywania wiedzy, ale też przestrzeń do refleksji nad rzeczywistością, która jest bardzo dynamiczna.

Choć mobilność się zakończyła, projekt trwa dalej – w rozmowach, wspomnieniach, przemyśleniach i tekstach. Zyskaliśmy więcej niż umiejętność analizy cyfrowych zjawisk – zyskaliśmy pewność siebie, otwartość i przekonanie, że młodzi naprawdę mają głos. I warto go słuchać.

Efekty materialne naszej pracy można zobaczyć na blogu projektu:

Podczas mobilności uczniowie doświadczyli także… bycia offline. I mamy przeczucie, że te chwile były równie wartościowe. W ramach programu kulturowego odwiedzili Meteory – majestatyczne klasztory, popłynęli w rejs na przepiękną wyspę Skiathos i spacerowali po tętniących życiem uliczkach Salonik.

Zapytani dziś czy było warto, odpowiadają błyskiem w oku i szczerym uśmiechem. Słów już nie trzeba – ich twarze mówią wszystko.