Wodospady Zeusa i Wanny Afrodyty. Wąwóz jest wyjątkowo ładny. Wchodzimy do niego obok prawosławnego cmentarza z białymi marmurowymi grobami.

Europejska długodystansowa trasa E4 rozpoczyna się w wiosce Litochoro i dociera do miejscowości Prionia w sercu góry na wysokości 1100 metrów. Przejście całej jego długości zajmuje 5-6 godzin w zależności od prędkości i dla większości jest to umiarkowane, choć nie przytłaczające wyzwanie. Nagrodą jest ogromna różnorodność wspaniałych krajobrazów, w zasadzie prawie nietkniętych działalnością człowieka.

Rzeka Enipeas

Kluczowym elementem szlaku jest rzeka Enipeas.

 

 Zimna, świeża woda wylewa się z gór ze źródeł w Prionii i spływa kaskadami aż do podnóża Olimpu, tworząc wodospady, głębokie baseny oraz gałęzie i rozwidlenia tam, gdzie najmniej się ich spodziewasz.

Raz szlak wznosi się wysoko nad rzekę, innym razem biegnie brzegiem wody, czasem drewnianymi mostkami przecinając drugi brzeg. Odważniejsi wędrowcy będą zanurzać się w krystalicznie czystych basenach, chociaż pływanie dłużej niż pół minuty jest naprawdę heroiczne.

wykonała Klaudia Zielska 

You can check english version of this article –>